CSWU
MENU
starwars
FB INSTAGRAM YOUTUBE SPOTIFY

Zásahy, které změnily Rogue One

05. 01. 2017 Přidal Pavel Klimeš komentářů

Od premiéry Rogue One: Star Wars Story nás dělí již několik týdnů, a proto se začínají objevovat oficiální informace, které detailněji vysvětlují, jak probíhala nezvykle složitá geneze filmu a jakou konkrétní úlohu měly legendární přetáčky, kvůli nimž mnozí už pořádali hony na čarodějnice.

POZOR, V NÁSLEDUJÍCÍM TEXTU JSOU SPOILERY!

 

Rogue-one-Trailer-04.jpg 

Veselejší konec

V otázce změn scénáře Rouge One je třeba rozlišovat původní nástin scénáře od Garyho Whitty, který šel na schválení u vedení Disney/Lucasfilm a pozdější úpravy Chrise Weitze a posléze poslední zásahy Tonyho Gilroye (a jeho bratra Johna) v rámci letních přetáček. Jedna z věcí, která se v natočeném materiálu nikdy nezměnila, je konečný osud hlavních hrdinů. Pouze v původním konceptu scénáře byla verze, kdy hlavní hrdinové přežijí. Jak režisér Gareth Edwards, tak první scénárista Gary Whitta si uvědomovali, že pro silnější dopad příběhu je nutné členy týmu Rogue 1 „zabít“, ale neočekávali, že by jim to u vedení Disney prošlo. Při úvodním procházení synopse se však řada lidí z vysokého vedení shodla, že by příběhu filmu i celé ságy prospělo, kdyby se členové týmu obětovali pro vyšší dobro. Navzdory mnohým spekulacím na internetu nebyl i přes masivní změny v poslední třetině filmu (viz níže) „happy ending“ nikdy natočen.     

Rogue-one-Trailer-10.jpg 

 

Úvodní text, přechody

První koncept scénáře od Garyho Whitty také ještě obsahoval úvodní odlétající text, který se stal pro ságu typickým. V rámci odlišení spin-offů série Anthology od zbytku ságy však bylo rozhodnuto, že film Rogue One jej mít nebude. Například film Star Wars: Klonové války, které měly pouze mluvený úvod ve stylu válečných zpravodajských týdeníků (ten potom přešel i do TV seriálu). Dalším důvodem odstranění úvodního textu bylo to, že se tvůrci netají tím, že Rogue One je vlastně celovečerní adaptace úvodního odlétajícího textu filmu Nová naděje a prostě nejde mít úvodní text na úvodní text. Úlohu odlétajícího textu pak v zásadě přebírá prolog odehrávající se o mnoho let dříve, který taktéž žádný film Star Wars neměl. Dalším „trademarkem“ Star Wars jsou přechody mezi scénami, které George Lucas z poměrně unylého způsobu střihu povýšil na kultovní záležitost. Zde je snaha odlišit film od ostatních ještě markantnější, protože, jak řekl jeden ze střihačů filmu, v některých verzích „stíračky“ opravdu byly, ale nakonec byly odstraněny. Film tak dle tvůrců působí povědomým a přitom čerstvým dojmem.   

 Rogue-one-Trailer-22.jpg

Přetáčky x dotáčky

Celá kauza se „zlými“ přetáčkami Rogue One vlastně vznikla z hoaxu. Ten popisoval, jak chtěl režisér natočit syrový válečný film a „zlí hlavouni z Disneyho“ mu to zakázali a nařídili přetáčky, aby byl film pro větší diváckou cílovou skupinu a hlavně pro děti. Studio tento hoax později dementovalo prohlášením, že byly plánovány dotáčky (jako v podstatě u každého velkého filmu), které mají upravit motivace postav a tempo filmu, ale nikoli dospělý tón, který zůstane zachován. Bohužel byla již škoda napáchána a teprve v kině jsme mohli vidět, že dospělost celého snímku byla opravdu zachována. Až nyní ale vypluly informace, co konkrétně se tedy po dotáčkách a přetáčkách, které nám daly dnešní podobu filmu, změnilo. Odpovědí je, že docela dost, byť hlavně v první a třetí třetině filmu. Prostředek filmu (kolem mise na Eadu) tedy zůstal víceméně nedotčen.

 Rogue-one-Trailer-11.jpg

Úvody postav

V první verzi například, dle komentářů dvou ze tří střihačů filmu, Colina Goudieho a Johna Gilroye, nebyly dobře uvedeny ostatní hlavní postavy kromě Jyn. Byla přidána scéna představující povstaleckého špiona Cassiana Andora na obchodní stanici na Kafrenském prstenci a také putování zběhlého imperiálního pilota Bodhiho Rooka po měsíci Jedha za Sawem Gerrerou. Avšak delšího úvodu se dočkala i samotná Jyn Erso. Původní verze začínala rovnou po prologu na Yavinu 4, kam přivádějí Jyn v poutech a teprve letní dotáčky do filmu přidaly celé Jynino věznění a osvobození z imperiálního pracovního tábora na Wobani. Navíc se tak dostalo (nového) akčního úvodu i přeprogramovanému imperiálnímu droidovi K-2SO.  Samozřejmě při rozhovorech nebylo řečeno zdaleka vše a minimálně zůstává otázkou role Sawa Gerrery, který se v trailerech objevil ve dvou verzích. Je možné, že šlo o další scénu prologu, odehrávajícího se až o mnoho let později (soudě dle „mladšího“ vzhledu Sawa Gerrery v připravovaných epizodách seriálu Star Wars Povstalci), ale patrně bylo zcela změněno to, že Jyn Sawa neviděla od svých 16 let.

 Rogue-one-Trailer-16.jpg

Zmatek na Scarifu

Nikdo také zatím nechce příliš detailně vysvětlovat, co všechno se změnilo v závěrečné třetině filmu. Z trailerů víme pouze to, že změny byly skutečně monstrózního charakteru a od scenáristů filmu víme, že se na filmu pracovalo až do poslední chvíle. Z upoutávek je patrné, že se Jyn, Cassian i K-2SO dostali ze scarifské Citadely zpět na pláž. V traileru je v Jynině ruce jasně vidět disk s plány Hvězdy smrti.  Mimo Citadelu také pravděpodobně proběhla finální konfrontace s Krennicem, který byl již v prvním traileru vidět, kterak prochází po scarifské pláži pokryté mrtvými při západu slunce (tedy po bitvě). Je však také docela pravděpodobné, že šero v této scéně je způsobeno Hvězdou smrti, která se připravuje k palbě a která částečně zakrývá slunce. Nicméně ne všechny chybějící scény z traileru lze připisovat přetáčkám. Scéna s lávkou na vrcholu Citadely, kde se před Jyn objeví stíhačka TIE, byla už od hlavní části natáčení, kdy se natočila spousta různých verzí scén, brána jako alternativní a tedy nikdy neměla být v hotovém filmu. Proč jsme ji tedy viděli v traileru? K tomu režisér Gareth Edwards (který je známý velkým množstvým natáčeného materiálu) poskytl vysvětlení, že se prostě velice líbila marketingovému oddělení, které ji do upoutávky chtělo zařadit stůj co stůj. Z rozhovoru s režisérem pak vysvítá, že nejde o jedinou věc, kterou trailery ukazovaly spíše z důvodu nálady filmu, než kvůli specifickým záběrům.  

 Rogue-one-Trailer-13.jpg

Bude prodloužená verze?

Zajímavé na tom všem je, že délka filmu se od prvních verzí pohybovala přibližně stále stejně a i po letních dotáčkách zůstala na 2 a čtvrt hodiny. Rogue One tedy nepatří k filmům, kde by byl výsledkem hrubého střihu mamutí opus v délce čtyř hodin, který by se až následným stříháním dostal na normální délku. Dle střihačů byl film ve své nejdelší verzi pouze o deset minut delší, což z Rogue One dělá krajně nepravděpodobného kandidáta na pozdější prodlouženou verzi. Ano, je pravděpodobné, že na Blu-ray dostaneme nějaké vystřižené a možná i alternativní scény, ale to bude asi tak všechno. Podobně jsme se prodloužené verze nedočkali ani u Star Wars: Síla se probouzí. Tam to bylo však zdůvodněno tím, že režisér J. J. Abrams nemá rád změny v již uvedeném filmu. Nechme se tedy s Rogue One překvapit a vyhlížejme vydání na domácí video, kde se vše ukáže.

(Tento text se rovněž objevil na portálu Filmserver.cz)

Komentáře